Uudiseid Spartast

Evel Kuusik on hea näide naisest, kes pärast lapse sünnitamist hakkas kohe treenima ja oma keha eest hoolitsema.

Rasedana trenni? Eveli Kuusik jagab kogemusi: kuula oma keha!

14:25 10. mai 2022

Spartas treeniv Eveli Kuusik on suurepärane näide naisest, kes lapseootele jäädes jätkas treeninguid ning naasis jõusaali ka kohe pärast tütre sündi. „Tähtis on, et ema tass oleks piisavalt täidetud,“ ütleb Eveli.

Eveli, milline on üldse Sinu sportlik taust?

„Sport ja sellega tegelemine on minuga eluaeg kaasas käinud. Suureks eeskujuks on minu ema, kes jõuab 24 tunni jooksul teha kõike  - nii ise treenida kui ka trenne anda.

Nooremas eas oli minu kireks iluvõimlemine, kuid treeneri lahkumisega ei olnud ka mina enam uue käe all valmis jätkama ning see jäi poolikuks. Edasi tuli juba võrkpall, mis jäi seljavigastuse tõttu pooleli ning järgnevad treeningud olid pigem rühmatrennid (bodypump jne).“

Kui kaua Sa Spartas oled treeninud? Mis on Sinu siinsed lemmikud?

„Spartas hakkasin treenima 2015.aasta, kui juhuslikult kolisin siia lähedale. Alguses tundus Sparta veidi hirmutav, kuna palju oli jõutõstjaid ning väga kindla fookusega treenijad ning ise tundsin, et olen justkui vales kohas. Treenima hakkasin kohe jõusaalis ning kuna olin jõusaaliga algust teinud juba Austraalias elades, siis igasugused masinad ning harjutused/kehahoiud, olid mulle selgeks saanud.  Rühmatrennid pole mulle lihtsalt kunagi sobinud.“

Noored emad tihtipeale pelgavad lapseootele jäädes trenne. Mismoodi nägid välja Sinu treeningud raseduse ajal?

„Trennidega alustasin alates 4.raseduskuust, lihtsalt esimesed 3.kuud oli mul raseduse puhul füüsiliselt raske - iiveldus, väsimus, jõuetus. Rasedusaegne treening ei erinenud minu jaoks oluliselt tavatreeningust. Elimineerima pidin ainult mõningad harjutused, mis nõudsid kangi asetust alakõhul või mis asetasid liiga suure koormuse kerelihastele. Muus osas sain jätkata sama intensiivsuse ja isegi raskustega. Küll aga on iga naise rasedus väga individuaalne ning peab kuulama enda keha ja muidugi arsti soovitusi.“

Anna mõned nõuanded naistele, mida rasedana treenides peaks eelkõige arvestama?

„Kindlasti peab kõige rohkem kuulama ja tunnetama enda keha. Treenides tuleb kindlasti jälgida pulssi, et see ei läheks liiga kõrgeks ning harjutuste vahele anda kehale piisavalt puhkust. See kõik kehtib muidugi jõusaali kohta, kus harjutuste intensiivsust ja kiirust saab ise reguleerida. Intensiivsetest rühmatrennidest hoiaksin rasedana eemale, kui just ei ole väga treenitud põhja juba all. Kindlasti aga sobivad igasugused rahulikud trennid nagu jooga, pilates või mõni muu lõõgastavam trenn, kus põhifookus on pooside hoidmisel ja seeläbi lihaste teenimisel.

Kindlasti soovitan võtta ette igat sorti liikumist, mis parasjagu endale õige tundub. See võib olla kasvõi iga päev teatud maa kõndimine ja hommikune venitus. Oma kogemusest saan öelda, et treenimine kindlasti hoidis ära seljavalu, mida ma ei tundnud terve raseduse ning valmistas keha ette ka sünnitegevuseks ja loomulikult taastumiseks. 

Kui ikka keha on väga väsinud, siis on õige hetk puhata ja lõõgastuda, kuna siiski kasvab kõhus teine inimene ja liigne tegutsemine võib mõned päevad hiljem alles tuua tagajärje. Iga rasedus on erinev ja kogemused juba eelnevate rasedustega samuti erinevad. Kui on olnud eelnevalt rasked rasedused, siis võib olla kartus ka liiga teha ning kindlasti rääkida üle arsti või ämmaemandaga.“

Kui ruttu pärast sünnitust naasid trenni?

„Minul oli väga suur õnn naasta trenni juba kolmandal sünnitusjärgsel nädalal. Tegelikult oli soov trenni minna juba teisel nädalal, kuid ei hakanud ruttama, kui beebiga tutvumise aeg oli läbi.“

Mis tunne palju kergemana oli trenni teha?

„Esimene trenn ilma kõhuta oli super. Kuigi kerelihased olid alles nõrgad ja taastumisel, siis tunne oli küll nagu polekski üheksa kuud rase olnud. Küll aga pidin meelega ennast tagasi hoidma ja mitte liiga tempokalt alustama, et poleks paari päeva pärast mingeid tagasilööke.

Ka sünnitusjärgne taastumine oli kiire ning haiglast koju naastes oli keha täiesti tagasi tõmmanud. Siinkohal usun, et palju abi oli ka raseduse ajal treenimisel, mis aitad kehal olla õiges toonuses.“

Kas nüüd trenni tulles võtad pisitütre alati kaasa?

„Esimene kuu beebiga oli väga kerge ning ta käis minuga trennis alati kaasas. Sparta on taganud emadele superteenuse ja on olemas ka hoidjad, kes valvavad magavat last või mängivad juba suurematega toredaid mänge. Minul vedas alati ning beebi tudus kenasti samaaegselt.

Küll aga muutus kogu rutiin peale esimest kuud ja olen võtnud abilisi juba lapsega tegelema, et saaksin oma tunnise treeningu ära teha.“

Kui nüüd tagasi vaatad, siis kuidas Sinu keha muutus raseduse ajal?

„Õnneks saan öelda, et siiani pole täheldanud muutusi, mida enam ei saa tagasi võtta. Ainukene muutus on kaalulangus, kuna elutempo on kiire ning sellist treeningkoormust hetkel ei ole. Kindlasti on olnud mingi lihaskadu, mis vajab nüüd taastamist. See on aga regulaarse trenni tulemus, mis tuleb vaikselt ajaga.“

Mida ütled naistele, kes kahtlevad, kas rasedana ja pärast sünnitust beebi kõrvalt trenni teha?

„Raske on öelda, et kindlasti minge trenni ning treening aitab kehal toime tulla raseduse ajal ja pärast sünnitust. Iga naine on väga erinev, treeningtasemed erinevad ja rasedused omakorda erinevad. Kõige tähtsam on siiski kasvav laps kõhus, et temal oleks turvaline olla.

Küll aga võin enda pealt öelda, et rasedusaegne treening andis mulle kindlasti energiat pigem juurde ja lasi tunda ennast selle sama sportliku naisena, kes ma olin enne rasedust.

Samuti on ka beebi kõrvalt väga tähtis, et ema saab aega endale ning teha seda, mis annan positiivse laengu taas beebiga tegelemiseks. Minu puhul on see alati olnud füüsiline tegevus, kuid teiste jaoks võib see olla ka sõbrannadega kohvikus jutustamine. Tähtis on, et ema tass oleks piisavalt täidetud, et rahus ja õnnelikuna beebiga toimetada.

Kindlasti soovitan liikuda niipalju kui võimalik ja keha lubab. Ei tasu liialt muretseda ning lugeda vanarahva tarkusi, mida tohib ja ei tohi teha, vaid enda sisetunne ütleb Sulle kõik. 

Terves kehas, terve vaim!“


 

 

 

Lisa oma kommentaar

Sinu nimi:*
Sinu e-post:
Kommentaar:*
Lisa kommentaar
Kuvan 0 kommentaari
Ühtegi kommentaari ei ole.