Varia

Tõnu Savi Salome Auto

Tõnu Savi, Mr. Sparta team Automaailm: edu taga on fanatism

13:53 09. mai 2018

Pole kahtlust, et Sparta team Automaailma eestvedaja Tõnu Savi on Eesti tituleerituima saalihokipere pealik. Neli poega võitsid tänavu Eesti meistrikulla, Tõnu ise krooniti veteranide meistriks ning abikaasa Kaja hoolitseb „saalihokitagala“ eest. Mis on sellise fenomeni taga?

Sparta saalihokivõistkondade jaoks oli lõppenud hooaeg otsekui imeline teekond seenemetsas, kus korvi üksteise järel järjest rammusamaid puravikke potsatas.

Lisaks Sparta naiskonna Eesti meistritiitlile kõndisid Sparta team Automaailma nime kandvad arvukad tiimid Eesti sarjades otse kui kuked kanade seas.

Värskendame mälu - esmakordselt ajaloos võitis meeskond Eesti meistritiitli, esiliigas hõbemedali ning teises liigas samuti kulla. Omas vanuseklassis riputati kuldmedalid kaela ka U-13, U-17 ja U-19 vanuseklassi poistele. No kas pole siis fantastiline mastirida?

Savi on mees nagu orkester, kes lisaks pingelisele päevatööle - muuhulgas Automaailma remonditöökodasid ja autopoode haldava - Salome Auto ühe omanikuna õhtuti kingad tossude vastu vahetab ning Sparta saalides poisse treenima asub.

Just Tõnu Savi on see, kes juba vaat et paarkümmend aastat on tegelenud selle fantastilise ala propageerimise, viimased kaheksa hooaega ka Sparta saalihokikultuuri arendamise ja kasvatamisega. Nagu aednik, kes hoole ja armastusega oma aias taas kord rikkalikku saaki koristama on asunud.

Spordiarmastus algas jäähokist

Saalihokientusiast Savi tunnistab, et kirg litri või palli tagaajamise vastu on tal sees olnud lapsepõlvest saadik. Väiksena meeldis talle jäähokit mängida ning 1994. aastal alustas ta saalihoki mängimisega Ääsmäe kooli võimlas koos sõpradega.  „Meil oli põnev punt, trenn ja pidu käis käsikäes, nagu ikka noortel inimestel.““ muheleb Savi vanu mälestusi üles soojendades. Aasta hiljem mängiti juba Eesti MV -stel ning 1997a jõuti meeste Meistriliigasse.

Kusagil millenniumi vahetusel lükati käima laste trennid. Et Savide perekonna esimesed pojad hakkasid jõudma koolilapseikka, pani ta spordiklubis AEG koos Tõnu Heapostiga kokku 8-10 aastaste nagamannide grupi ning hakkas neid treenima. Mõistagi olid treenerite omad pojad samas kambas.

„Sellest pundist viis noormeest tulid tänavu Sparta särgis Eesti meistriteks,“ ütleb tänaseks nelja poja isa märgatava uhkustundega hääles.

Algus oli pehmelt öeldes väljakutseid pakkuv, kus lisaks põnevusele ja nooruse innule treenigprotsessi läbiviimisel tuli kivi kivi haaval üles ehitada ka Eesti saalihoki kultuuri.

Favoriidi ja Kalevi kultuuride kokkupõrge

Isegi noorte meistrivõistlusi toona ei peetud. Savi koos oma mõttekaaslastega otsustas seda jääd murdma hakata ning oli üks nendest, kes korraldas Hiiumaal esimesed Eesti noorte meistrivõistlused saalihokis. Vanuseklassegi polnud, mängida said kõik samas „kaalukategoorias“, nii esimese klassi juntsud kui ka abituriendid. „Mäletan selgelt, et praamiga Hiiumaale sõites lasid meie poisid pallimere liumäest alla, samal ajal kui Saku mängijatel olid juba pruudid kaasas,“ toob ta ilmeka näite.

Saalihoki oli alustanud luudele lihaste kasvatamist. Järgnes Savi kolimine SK Favoriidi egiidi alla ja treeningud TTÜ võimlas. „Asi kasvas ja ühel hetkel liitus Favoriit Tallinna Kaleviga.“

Ja see oli omamoodi kultuuride kokkupõrge. Esimeses ühistrennis kamandas Savi kõik poisid soojendust tegema ja sai Kalevi mängijate kriitiliste pilkude osaliseks. Mitte ainult pilkude. „Mis mõttes, kas me hakkame siin võimlema või,?“ olid nad uuest lähenemisest keeletud, sest siiamaani oli ju treening tähendanud ainult kaigastega palli tagaajamist – pall saali keskele ja mänguks.

Uus luud pühkis nii tõhusalt, et kogu Kalevi pundist jäi hiljem alles ainult üks poiss. Ülejäänud kadusid nelja tuule suunas.

Sparta vihmavarju all on ruumi

Aasta 2010. oli Savi ja tema poiste jaoks murranguline. Uues ühinemisjärgus astus Favoiit/Kalev äsjaloodud Sparta laia vihmavarju alla. Sündis Sparta team Automaailm. „Alustasime kolmes grupis - mehed, noored ja üleminekugrupp noortest meesteklassi,“ meenutab Savi. 

Tegelemist ainult poistega võib selgelt seletada sellega, et Savil enda neli poega on ihu ja hingega saalihoki juures. Tõsi, ka tüdrukuid on tema trennides käinud, otseselt neidude gruppi küll olnud ei ole, aga koos poistega on mütatud saalides küll ja küll. „Favoriidi ajal oli mul kümmekond tüdrukut ka grupis,“ ütleb Savi ja kinnitab, et just õrnema soo esindajatega on palju lihtsam trenni anda. „Nad kuulavad sind ja viivad kõik palutu ka kohusetundlikult ellu.“

Tänaseks on Sparta team Automaailm ära katmas kogu noorteklassi poistevõistkondade spektri. Savile tuli umbes 7 aastat tagasi treenerina appi endine Eesti koondise mängija ning ka treener Argo Kungla ning töö poistega õitseb nagu kevadine kirsipuu. Argo on viinud klubi poiste mängu uuele tasemele ning peatselt liitub treenerina tiimiga ka kümnekordne Eesti saalihokimeister, Soomeski mänginud Andro Sõber.

Savi sõnul on aastate jooksul Sparta team Automaailma noortevõistkonnad võitnud umbes poolsada Eesti meistritiitlit. Pole ilmselt vale öelda, et just Savi töö viljadeks on Eesti saalihoki taseme tõus tasemeni, kus pääs MM-i finaalturniirile on üsna tavapäraseks saanud ning pigem võiks mõlgutada juba medalimõtteid.

Uus koondmeeskonna peatreener Risto Lall on koondisekutse saatnud lausa kuuele spartalasele.

Meistriks ainult eesti poistega

Savi rõhutab, et tänavune meeste meistritiitel on ajalooline kasvõi sellegi pärast, et esmakordselt pärast 2006. aastat võideti kuldmedalid ainult Eesti mängijatega. Varem on ikka nii, et Soomest või Rootsist imporditakse mõned osavad mängijad, kelle abil siis mehetegusid tehakse.

Kuidas küll Tõnu Savi seda kõike jaksab? Olles mitmete firmade edukas juht ning tegeleda samal ajal entusiasmist, põlevate silmade ja nakatava entusiasmiga noorte saalihokipõllu kündmisega. „See ala on ju nii mõnus, kõige taga on puhas fanatism,“ ütleb Savi.

Äriprojekt see kindlasti pole, pigem maksab Savi oma harrastusele jõudumööda peale, kuid tagasihoidliku mehena eelistab sellest mitte suurt numbrit teha.

Savid – Eesti saalihoki musterperekond

Ja eelkõige on saalihoki kogu Savide perekonda punase niidina ühendav ettevõtmine, õhtuste söögilauajuttude teema ning ühiste mõtete generaator.

Tõnu kõik neli poega on saalihokis kõvad tegijad – Sander, Oliver ja alles 16-aastane Stenver krooniti tänavu Eesti meistriks, pesamuna Robin võitis kulla U-13 vanuseklassis. Vanemad vennad on ründajad, mängivad küll erinevates viisikutes, ent on Tõnu hinnangul võimelised ka koostööd tegema, seevastu Robinis on aimata osavat kaitsemängijat.

Kui siia juurde lisada veel fenomenaalne remark, et Tõnu ise tuli +35 aastaste vanuseklassis Eesti veteranide meistriks ning ka tema abikaasa Kaja tegeleb usinalt saalihoki statistika kogumise ning oma „hokimeeste“ tagala kindlustamisega, viibides hiljuti aga ka mängijate pruutide ja teiste lähedastega ühisel saalihokitreeningul, siis võime öelda, et just Savid on Eesti tõeline saalihoki musterperekond.

Saalihokimuuseum Salome Autosse?

Savi hingestatust saalihokist rääkides on tunda  igast tema lausest. Uhkusega näitab ta Salome Auto koosolekuteruumis üles pandud omamoodi „saalihokinäitust“, kus väljas erinevad karikad ja medalid, pildid ning vimplid. „Siin on ainult väike osa meie auhindadest. Kui uued ruumid valmis saame, siis tuleb saalihokitrofeede jaoks lausa oma tuba,“ näeb teenekas saalihokimees vaimusilmas olulist pühamut.

Kuidas Sparta team Automaailma noortetöö edasi liigub? Kas Savil jätkub energiat ja viitsimist noortega edasi tegeleda ka olukorras, kus vanemad pojad juba pesast välja on lennanud? „Omad küll lähevad, aga ind säilib,“ naerab ta ja kinnitab, et juba sügisest avatakse oma grupp ka 2009. ja noorematele poistele.

„Jätkame järelkasvuga tegelemist,“ kinnitab Savi ja tõdeb uhkusega, uued väljakutsed on ootamas ning järgmisel aastal tahaks tänavust edu kindlasti korrata.

Lisa oma kommentaar

Sinu nimi:*
Sinu e-post:
Kommentaar:*
Lisa kommentaar
Kuvan 0 kommentaari
Ühtegi kommentaari ei ole.