Rühmatreeningute uudised

Argo Ader: kümme viga, mida vältida taas treeninguid alustades

20:51 29. aprill 2021

Pärast koroonapausi treeningutega uuesti alustades on väga lihtne sattuda eufooriasse nii tegevusest endast kui soovitava tulemuse jahtimisest. Kuidas vältida jõusaalis vigastusi ning säilitada motivatsiooni?, teab meie peatreener Argo Ader.

"Paljud vead, mida harjutuste tegemise juures tehakse, ei põhjusta mitte ainult tõsiseid vigastusi, vaid nad võivad  võtta viimasegi motivatsiooni, mis sul alles on," hoiatab Argo Ader.

Kasuta järgnevaid juhiseid - see säästab Sul palju aega ja pingutust ning ennetab ebavajalikku valu ja pinget.

1.Harjuta end trennirütmiga. Pärast pikka pausi on lihtne ahvatlusele järele anda ja trennist poppi teha. Selle vältimiseks sea endale kindlad ja realistlikud eesmärgid ja tee nädala treeningplaan, mis päevadel ja kellaajal trenni lähed. Planeeri sportlikku liikumist üle päeva ning hoia plaanist kinni. . Suurenda oma igapäevast loomulikku liikumist. Võimalusi liikumiseks on palju: käi trepist, mine jalgsi tööle või toidupoodi, veeda vaba aega sõprade ja perega sportides.

2.Pea trennipäevikut. Pane iga kord kirja päev, millal trenni tegid või pikemalt liikusid, harjutamise kestus, mis trenni tegid ja kuidas ennast tundsid. Nii õpid oma keha paremini tundma ja saad jälgida, kui palju sa tegelikult liigud. Trennipäeviku saad osta poest, ise teha või veebis täita.

3.Vaata üle oma trenniriided. Vali vastavalt treeningule sobivad trenniriided ja jalanõud. Siis on treening ohutu, mõnus ja mugav. Vahel lisavad uued spordirõivad ka motivatsiooni.

4.Kaalu ja mõõda ennast. Tee seda alati samas olukorras, näiteks hommikul. Oluline on end mõõta, sest kaal ei ole alati objektiivne vormi näitaja. Kui trenniga tuleb juurde lihaseid, siis kaal võib hoopis tõusta, aga käsivarre ümbermõõt näiteks väheneb ja oled seega paremas vormis. Mõõta võiks vöökohta, puusa ja reit kõige laiemast kohast ning käsivart.

5.Joo tavalist vett. Loobu magustatud veest ja magusatest jookidest trennis, sest neist saad liikudes kulutatud kalorid tagasi. Tavaline joogivesi kustutab ka paremini janu.

6. Lõpeta ekspertide ignoreerimine. Nõuande mitte kuulda võtmine on esimene viga, mida paljud inimesed teevad. Kuigi esmapilgul võib see tunduda liigse sammuna, tasub enne oma treeningprogrammi alustamist alati konsulteerida personaaltreeneriga, eriti siis, kui varasem füüsilise koormuse kogemus puudub või on põhjust mõne tervisliku probleemi tõttu ettevaatlik olla. Kui Sa ei ole mõnda aega aktiivselt trenniga tegelenud, siis personaaltreeneril on aastatepikkune kogemus ja ta võib teha väga palju aitamaks Sind õigele rajale kohe esimesest päevast alates. Ilma abita võid Sa raisata palju aega ja teha endale mõttetult liiga.

7.Tehnika hooletusse jätmine. Halb tehnika ja halb rüht on põhimureks nii algaja kui ka kogenud treenija jaoks. Meie mugavusele orienteeritud moodne eluviis ei luba oma keha korralikult tundma õppida ning õpetab meile paraku palju halbu kombeid. Pole ime, et paljud inimesed ei tea, kuidas istuda, seista ja kõndida korralikult või tõsta raskeid asju õigel viisil – selle peale lihtsalt ei mõelda.

8.Tee kindlaks, et Sa tead, kuidas seda kõike korralikult teha. Kunagi ära võta midagi hea usu peale, kui Sa harjutusi teed. Ka kõige lihtsamad tegevused nagu sörkimine või käimine nõuavad spetsiaalset tehnikat. Kui kahtled tehnika õigsuses või tunned end treenides ebamugavalt, küsi kindlasti treenerilt abi  - ennetad nii frustratsiooni, millest eespool juttu oli, kui ka võimalikke vigastusi, mida vale tehnika põhjustada võib.

9.Soojenduse vahele jätmine. See on teema, millest on väga palju räägitud ja kirjutatud,  ning siiski on imestamapanev näha, kui paljud harjutuste tegijad endiselt ei võta arvesse seda olulist osa treeningust. Endiselt on treenijaid, kes soojendusest vaid formaalselt „üle libisevad” ega isegi pinguta, et end korralikult soojendada. Soojendus valmistab Su keha treeninguks ette, muutes treeningu palju nauditavamaks ja on ka otsustavaks teguriks vigastuste vältimisel. Tegelikult, seda pole mõtet isegi arutada. Lihtsalt tee seda!

10.Vale hingamine. Kõik ju teavad, kuidas hingata! Kahjuks pole see tõsi. Paljud inimesed tegelikult ei hinga korralikult, eriti just harjutuste tegemise ajal. Kogenematud trennitegijad hingavad tihti kiiresti ja sügavalt, mis võib põhjustada hapnikupuudust ja isegi uimasust või minestamist. Rohkem loomulikumalt hingates saavutad Sa harjutuste tegemise võime ja oled suuteline tegema harjutusi kauem, seejuures vähema pingutusega.

Lihtne hingamise reegel jõusaalis – alati pingutuse ajal hinga välja.

"Soovin kõigile teenijatele jõudu ja jaksu ning kainet meelt!," ütleb Argo ja lisab: "Mõtle selle peale ja valmista end mõttes õigeks treeninguks ette.

Sinu keha tänab Sind selle eest!

Olge terved."

Lisa oma kommentaar

Sinu nimi:*
Sinu e-post:
Kommentaar:*
Lisa kommentaar
Kuvan 0 kommentaari
Ühtegi kommentaari ei ole.